русскийAzeriქართულიitalianoEnglish

UBSB

URZĄDZENIE DO BOCZNEJ STABILIZACJI BIODER

Dzięki wykorzystaniu elastycznych gum możliwe jest ćwiczenie stabilizacji ciała w różnych pozycjach, w częściowym lub całkowitym obciążeniu kończyn dolnych. Ułatwia rozwijanie i opanowywanie umiejętności funkcjonalnych takich jak siad, czworakowanie, stanie, chodzenie.
UBSB służy do ćwiczeń stymulujących odruchy równoważne. W warunkach dobrej stabilizacji i w poczuciu pełnego bezpieczeństwa pacjent wykonuje serię ćwiczeń poprawiających kontrolę zachowania miednicy w stosunku do płaszczyzny podparcia ze szczególnym uwzględnieniem stabilizacji statycznej i dynamicznej w płaszczyźnie czołowej. Ćwiczenia prowadzone są zarówno z wytracaniem równowagi przy stabilizacji górnej części ciała (ćwiczenia naprzemienne kończyn dolnych), jak i przy zachowaniu stabilizacji dolnej części ciała (ćwiczenia z wytracaniem równowagi tułowia).

Oprócz ćwiczeń równoważnych UBSB stwarza możliwość doskonalenia takich istotnych elementów jak:

  • kontrrotacja obręczy barkowej w stosunku do bioder (ćwiczenia w długiej osi ciała)
  • współruchy (naprzemienność ruchów kończyn górnych w stosunku do ruchów kończyn dolnych z przesadnym zaznaczaniem tej naprzemienności)
  • postawa ciała (zaznaczanie prawidłowej sylwetki po wykonaniu każdego ćwiczenia, korekcja ustawienia głowy i grzbietu podczas wykonywania ćwiczeń)
  • elastyczność mięśni objętych przykurczami lub zagrożonych powstaniem przykurczy (daje możliwość wprowadzania ćwiczeń autoredresyjnych dla dużych grup mięśni: obręczy barkowej, tułowia, obręczy biodrowej oraz kończyn dolnych, możliwość łączenia tych ćwiczeń z ćwiczeniami kontrrotacji barków w stosunku do bioder)
  • wydolność oddechowa i krążeniowa (łączenie ćwiczeń oddechowych z ćwiczeniami poprawiającymi ruchomość odcinka piersiowego kręgosłupa oraz rozciągającymi mięśnie tułowia – w tym mięśnie oddechowe pomocnicze)
  • ogólna sprawność i kondycja.